Witaj! Trafiłaś/eś na blog o modzie, urodzie i podróżach, w które będę zabierać Cię co jakiś czas. Znajdziesz tutaj również subiektywny poradnik własnego stylu oraz wskazówek jak ubierać się na co dzień.

poniedziałek, 14 grudnia 2015

14/12/15 sztuczne futro - ekologia czy kolejny wymysł fashionistek?Sztuczne, czy prawdziwe? Od lat w świecie mody temat futer jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Ekolodzy kontra fashioniści, petycje, protesty i akcje internetowe… Niezliczona ilość działań w obronie zwierząt i środowiska wywarła presję na promowaniu (jak wydawać się może) zastępcy pożądanego przez wszystkie panie futrzaka - sztucznego, syntetycznie produkowanego. A co powiedzielibyście na fakt, że to co do tej pory uważaliśmy za bezpieczniejszy odpowiednik modowego widzimisię, wcale nie jest takie ekologiczne?

,,Zarówno sztuczne jak i naturalne futra nie są ekologiczne. Argument o biodegradowalności naturalnych futer to tylko sposób odwrócenia uwagi od realnego problemu. Mają rację przeciwnicy sztucznych futer, że nie są one ekologiczne, ponieważ sposób ich produkcji jest nieekologiczny, a tworzywo syntetyczne nie rozkłada się w przyrodzie. Tym bardziej nieekologiczne są futra naturalne – wszakże „naturalne” nie jest synonimem słowa „ekologiczne”. Mimo że rozkładają się szybciej niż sztuczne, to szybki rozkład nie oznacza wcale, że możemy nazwać je ekologicznymi!" 

socjolog, ekolog Monika Prucnel 


Ekologowie ostrzegają, że oprócz aspektów etycznych hodowla zwierząt futerkowych ma również inne szkodliwe skutki. Zwolennicy powiedzą zapewne, że firmy produkujące futra na terenach popegeerowskich dają pracę ludziom, dlatego też nie dajmy się zwariować. Nie uwzględniają jednak ogromnej ilości odpadów produkowanych przez fabryki, które skażają glebę na poziomie zastraszającym. Produkując niezliczoną ilość bakterii mogą być siedliskiem wielu chorób, a  podczas oczyszczania skór stosują arszenik, a nawet cynk. Oprócz tego futra są wysoce niehigieniczne i zabójcze dla alergików. 

Temat ekologii zawsze traktowałam z odrobiną rezerwy. Agresywne akcje zielonych często uważałam za przesadzone, bo przecież nie sposób wrócić do dawnego środowiska naturalnego przy tak bardzo postępującym procesie cywilizacyjnym. O środowisko dbałam na tyle, na ile pozwalał mi zdrowy rozsądek i jeszcze do niedawna byłam przekonana, że sztuczne futro to odpowiednia alternatywa dla prawdziwego, którego przenigdy na siebie bym nie włożyła. Po zgłębieniu tematu nie jestem już taka pewna swojego wyboru. Czy nie powinnam go spakować i wyrzucić ze swojej szafy? A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? W jakim stopniu dbacie o środowisko?

fake fur_vintage   eyewear_reserved   watch_fossil   shoes_zara

Podziel się tym wpisem!

20 komentarzy

 1. Świetnie prezentujesz się w tym wydaniu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie noszę naturalnych futer, nie ze względu na panujący kult eko, a ze względu na cierpienie zwierząt.
  Wyglądasz ślicznie, w tej szmince Ci do twarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. super nice and classy look:)

  Bulgari event on
  Patchwork à Porter

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że zdrowy rozsądek jest w takich sprawach jak najbardziej wskazany ;)
  Masz już takie futro, to zostaw i noś - nie kupuj żadnego innego po prostu :)

  A ładne jest, to szkoda by było wyrzucać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się z poprzedniczką,szkoda wyrzucać tego bo jest śliczne i ślicznie ci w nim :) też mam sztucznego futrzaka

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałabym odwagi założyć naturalnego futra. Stawiam raczej na sztuczne futra.
  Ostatni zakup to futrzana kamizelka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie wyglądasz , super futro ;)
  http://xthy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Stawiam życie zwierząt ponad ekologiczność, przykro mi, że ktokolwiek uważa życie za surowiec na futra i rozpatruje je w takich kategoriach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja zakupiłam pierwszego sztucznego futrzaka i kurtkę dopiero w tym roku. Pewnie zostaną ze mną na dugir lata szkoda wyrzucać. Segregacja odpadów jest u mnie numer 1, poza tym nie stosuję dezodorantów tylko roll-on, nie zaśmiecam ulic tak jak to niektórzy bezlitośnie robią rzucając pod nogi papierki, puszki itd. stare agd czy rtv oddaje na punkt segregacji, tak samo zurzyte baterie, akumulatory itd. Jestem też zwolenniczką siatek z materiału a nie tych plastikowych i zawsze z tymi samymi torbami robię zakupy, wręcz sprzeciwiając się siatkom w sklepie gdy ktoś chce mi je wcisnąć na siłe :) Bedzie tego znacznie więcej ale dam innym miejsce aby też mogli się wypowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ładnie

  Rzadko można spotkać blogerów, którzy prowadzą blog o wszystkim na platformie tumblr.com. Na tej platformie można spotkać z kolei dużo blogów z inspiracjami. Ja postanowiłam udowodnić wszystkim, że ta platforma jest warta uwagi i można pisać bloga lifestyle. Zapraszam do mnie: http://eskucinska.tumblr.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jestem przeciwko futrom, sztuczne też raczej u mnie odpadają :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajna stylizacja. Ciekawa inspiracja

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli chodzi o futra jestem zdecydowanie na nie, reszta stylizacji jednak bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 14. pięknie wyglądasz,mi bardzo podoba się to futerko:) pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 15. ja nie nosiłabym naturalnego futra, obejrzyj sobie filmiki z takich fabryk. Nie chcę przykładać ręki do cierpienia zwierząt dla własnego widzi mi się. ( Tak, również nie zjadam zwierząt z tego powodu, ani nie noszę ich skóry.)

  OdpowiedzUsuń